Старіння тканин характеризується такими процесами як атрофія, збільшення кількості сполучної тканини або міжклітинної речовини, відкладення продуктів обміну речовин (пігментів тощо), поява жирового переродження.
Старіння епідермісу та дерми обумовлено всім комплексом внутрішньоорганних впливів (порушення кровообігу, нервової та гуморальної регуляції тощо).
- характерно утворення зморшок, борозен, складок (починаючи з відкритих частин тіла – обличчя, шиї);
- в епідермісі зменшується ростковий і збільшується роговий шар;
- колагенові волокна стають грубішими, місцями гомогенізуються.;
- еластичні фібрили товщають, коротшають, наростає їх лізис;
- згладжуються сполучно-ткані сосочки, зменшується підшкірно-жировий шар, з’являються пігментні плями;
- крізь витончену, загалом, шкіру просвічують кровоносні судини.;
- зменшується кількість сальних та потових залоз, шкіра стає сухою.;
- значно звужується просвіт судин дерми, їх стінки склерозуються;
- в цілому шкіра стоншується, суттєво порушуються її захисні властивості.;
- підвищується поріг тактильної чутливості.
На сьогоднішній день в естетичній медицині сформувалися стандарти підходу до вікових змін наших пацієнтів. Важливим у своїй стала безпека методів та його ефективність, глибина позитивного впливу і навіть малий реабілітаційний період. Лазерні методики змусили нас максимально повірити в існування та симбіоз цих якісних рис підходу до лікування вікових змін. В основі впливу лазера лежить фототермоліз – це короткочасне нагрівання шкіри потужним потоком спрямованого світла. Фракційний (точковий) підхід важливий для безпеки отримання небажаних реакцій. У відповідь на травматичний вплив теплового променя дерма відповідає потрібної регенерацією.
Золотим стандартом лазерного омолодження в дерматосметології вважається технологія фракційного фототермолізу. Його яскравим представником є Fraxel re:store DUAL, в якому ідеальним чином поєдналися безпека, багатоспрямованість та вражаючі результати. Методика Fraxel стартувала в США ще в 2004 році, на сьогоднішній день вона успішно застосовується понад 3500 лікарями в 70 країнах світу. Завдяки технічним характеристикам і можливості роботи на двох варіантах довжини хвилі, технологія дозволяє спрямовано впливати на певну глибину тканини. Цей пристрій складається з двох інфрачервоних лазерів з довжиною хвилі 1550 нм та 1927 нм. Лазер 1550 нм впливає на епідерміс та дерму до 1.6 мм у глибину. Лазер 1927 нм впливає на епідерміс та поверхню епідермісу на глибину до 0.3 мм. нанометрів. Таким чином, це захоплює весь спектр вікових проблем, при яких застосовується це лазерне шліфування.
Показання до застосування
Вікові зміни шкіри
- Структурні зміни епідермальних структур та дерми
- Еластоз
- Зморшки, у тому числі пероральні та періорбітальні
- Зміни структури колагену та сполучної тканини
- Розширені пори
Пігментні порушення
- Гіперпігментація
- Мелазма, у тому числі важко лікувана
- Актинічний (сонячний) кератоз
Рубці
- Атрофічні рубці
- Стрії шкіри
- Гіпертрофічні рубці
Головними особливостями даної технології лазерного омолодження є ефективність та безпека.
Завдяки вбудованій системі оптимізації діаметра мікропроменя для кожного рівня енергії досягається максимально глибока коагуляція при мінімальній площі створюваної мікротермальної лікувальної зони (МЛЗ). Рівномірний розподіл МЛЗ по поверхні шкіри за допомогою Оптичної Трекінгової Системи дозволяє за одну процедуру задіяти від 5 до 48 відсотків шкіри в зоні обробки. На відміну від стамп- та псевдостамп систем, Fraxel re:store дозволяє розподіляти МЛЗ без формування зон перекриття. Патентована система формування мікрозон впливу “у русі” дозволяє точно контролювати кількість мікрозон на кожному квадратному сантиметрі оброблюваної поверхні та регулювати цей параметр у межах 10 – 11 000/см2. Це дає максимальний результат та мінімальне пошкодження тканин. При цьому природно підвищується результативність та скорочується реабілітаційний період.
Fraxel формує МЛЗ великої глибини з використанням менших енергій, ніж потрібні іншим фракційним лазерам. Це дозволяє ефективно працювати з глибокими шарами дерми, уникаючи перегріву навколишніх тканин. Випромінювання 1550 нм. дозволяє ефективно коагулювати епідерміс і дерму, при цьому залишаючи інтактний роговий шар епідермісу. Неінвазивність та фракційність – властивості, які роблять процедуру Fraxel re:store однією з найбезпечніших серед інших методик фракційного омолодження. Висока швидкість сканування дозволяє формувати до 3000 МЛЗ в секунду та до 1000 МЛЗ на квадратному сантиметрі шкіри за один пас, процедура на обличчі займає в середньому 20 хвилин. При цьому глибина коагуляції, відсоток коагульованої тканини в зоні обробки, кількість МЛЗ, що формуються за 1 пас різко контрольовано. Вбудована система вимірювання площі оброблюваної поверхні дозволяє точно розрахувати сумарну енергію, необхідну для проведення процедури, що важливо для контролю та розрахунку вартості. Фракційний метод, на відміну від класичних, дозволяє обробляти будь-які ділянки шкіри: зони обличчя та очей, руки, шию та декольте. . Для пацієнта також важливо, що еритема та набряк будуть 1-2 дні, процедура триватиме в середньому 20 хвилин, і повторювати її потрібно з кратністю 2-4 тижні до 5 процедур.
А результат, який він отримає – це ефективна і глибока перебудова колагеново-еластинового каркасу, чого неможливо досягти іншими методами за таких реабілітаційних умов.
Для максимальної ефективності як самого методу так і швидкості відновлювального періоду важливими є методики, які застосовуються в поєднанні з фракційним фототермолізом. Насамперед це плазмоліфтинг, біоревіталізація та мезотерапія.
Поєднання ін’єкційних методик у підготовчому періоді
Фракційна теплова “перфорація” буде максимально ефективною зі збільшенням вологи в шкірі-мішені для лазера. Тому максимальне її підвищення дасть хорошу дермальну коагуляцію. У практичній дематокосметології для цього застосовується нестабілізована гіалуронова кислота – метод біоревіталізації, з її невисоким відсотковим вмістом. Найкраще процедури біоревіталізації чи редермалізації Hyalual починати проводити за 5-6 тижнів до початку процедур фракційного фототермолізу. У середньому це дві процедури один раз на два тижні. Мікропапульно, в зони де буде лазерне омолодження. Після останньої процедури біоревіталізації потрібна невелика перерва. Важливим є питний режим пацієнта та відсутність його перебування в умовах інсоляції. Як правило, використовується 0.55%-1.5% гіалуронової кислоти, яка має зволожуючу дію, заповнює дефіцит вологи в клітинах і тканинах, активує роботу фібробластів, стимулює синтез шкірних глікозаміногліканів (колагенових та еластинових волокон, природної гіалуронової кислоти).
При редермалізації ін’єкції гіалуронової кислоти доповнюються сукцинатом натрію, який активізує процеси клітинного дихання та вироблення енергії в тканинах, покращує мікроциркуляцію крові, роботу імунної системи шкіри та проліфірацію (розростання) епідермальних клітин, має антиоксидантний ефект.
Варіантом підготовки шкіри до регенерації до процедур лазерного омолодження буде використання плазмоліфтингу, методу введення багатої тромбоцитами аутоплазми. Вона містить найважливіші фактори зростання тромбоцитів. Фактори зростання – поліпептиди з молекулярною масою 5–50 кДа, об’єднані у групу трофічних регуляторних субстанцій. Подібно до гормонів, ці фактори мають широкий спектр біологічної дії на багато клітин – стимулюють або інгібують мітогенез, хемотаксис, диференціювання.
До найважливіших факторів росту відносяться тромбоцитарний фактор росту (PDGF-aa, PDGF-bb, PDGF-ab), фактор росту, що трансформує (TGF-β1, TGF-β2), фактор росту ендотелію судин (VEGF), фактор росту епітелію (EGF), фактор росту фібробластів (FGF); інсуліноподібний фактор росту (IGF). Найбільш вивченим представником групи білкових факторів росту (мітої мотогенів) є тромбоцитарний фактор росту (PDGF). Сімейство трансформуючих факторів зростання (TGF) включає:
- ХTGF-β – потужний стимулятор вироблення колагену;
- TGF-α – стимулює фібробласти, розвиток ендотелію, є ангіогенним фактором.
Як і епідермальний фактор росту, TGF-α бере участь у регуляції проліферації клітин. Тромбоцити запускають природні механізми самовідновлення, регенерації та лікування, стимулюючи зростання та розподіл нових здорових клітин.
З цією метою плазмоліфтинг проводитися 2-3-4 процедури 1 раз на 1-2 тижні до фракційного омолодження.
Поєднання ін’єкційних методів у постреабілітаційному періоді лазерного омолодження
Між процедурами фракційного омолодження шкірі необхідно максимально регенерувати у правильному напрямку, використовуючи новий будівельний матеріал та стимулятори проліфірацій клітин. Важливо повернути дермі вологу, яка загубилася при тепловій дії лазера. З цією метою, по-перше, проводять процедури мезотерапії, використовуючи різні амінотоніки, що включають антиоксиданти, для профілактики гіперпігментації, післязапальної еритеми.
Мезотерапія проводиться 1 раз на тиждень, курсом 1-2 процедури між фракційним фототермолізом. По-друге, роль стимуляції виконуватиме плазмоліфтинг, властивості якого описані вище. Він чудово підходить у всі періоди. Особливо підтримки результату – курси 2 десь у рік, до 5-6 процедур на курс. А в третіх для максимальної зволоженості використовують Біоревіталізанти 0.5-1.5% і редермалізанти. Важливо пам’ятати необхідність про креми з високим фактором сонячного захисту та про зовнішні біоревіталізанти та препарати регенерантів. Всередину приймають БАДи з високими концентраціями пантотенової кислоти, селену, лейкопіну, віт. С, фолієвої кислоти, біофлавоноїдів, віт E.